وب گستر میانه
       
       

|  تجارت الکترونیکی  |  آموزش الکترونیکی  |  ثبت دامین  |  میزبانی وب  |  درباره ما  |  تماس با ما  |

 +98 423 2223164

 

مسیریابهای سیسکو

مقدمه‌اي بر مسیریاب های سیسکو :

امیر صادقی 11 اردیبهشت 85  
Amir@webgostarco.com  

مسيريابي و هدايت اطلاعات همان عاملي است جهان را به يك گردهمائي مردمي و دهكدة كوچك تبديل كرده‌است؛ بگونه‌اي در اين گردهمائي جهاني براي همه جا هست. اجتماع جهاني روبه رشد ودر حال تكامل امروز هر چه بيشتر به منابع اطلاعات و مبادلة آنها از يك نقطه به نقطة ديگر وابسته مي‌شود. شايد در آينده‌اي نه چندان دور جوامع به‌قدري متحول شوند كه اركان زندگي انسانها وابستة به شبكه‌هاي اطلاعاتي و مبادلة داده‌ها شود و نياز تبادل اطلاعات به فهرست ضروريات زندگي انسانها اضافه‌گردد.

پيشرفتهاي تكنولوژيك دهه‌هاي اخير را در ذهن خود متجسم كنيد. بسياري از اين پيشرفتها پيرامون شبكة اينترنت شكل گرفته‌اند و مرهون اين شبكه هستند. حال روند تكاملي و پيشرفت تكنولوژي را در شرايطي تجسّم كنيد كه انتقال و هدايت اطلاعات ممكن نباشد، شبكة اينترنت وجود نداشته‌باشد و تمام خدمات مدرن امروزي همانند پست الكترونيكي كلاً از صحنة اجتماع امروز حذف شود؛ آنگاه بدين نكته پي‌خواهيد برد تمام اين خدمات مرهون تكنولوژي ” مسيريابي اطلاعات” است. شايد افراد عادّي نتوانند درك صحيح و كاملي از اهميت تكنولوژي مسيريابي اطلاعات داشته‌باشند (زيرا از آنچه در پشت صحنة شبكه‌هاي اطلاعاتي مي‌گذرد بي‌اطلاعند) ولي آنچه مسلم است شئونات مختلف زندگي ( و بالاخص اقتصاد جهاني) بشدت به اين تكنولوژي وابسته است.

شركت سيسكو از ديرباز پيشگام و پيشروي تكنولوژي مسيريابي بوده است و بهمين دليل مهندسين زبده و مجرّب كه تخصصشان را از سيسكو يا با سيسكو كسب كرده‌اند از ارزش بالاي تخصصي و كاربردي برخوردارند. بهرحال هميشه تكنولوژي مسيريابي با پيچيدگيها و مشكلات خاص خود مواجه بوده و هست. ابزارهاي مسيريابي نسبتاَ گران هستند و حيات بسياري از شركتها و سازمانها ترجيح مي‌دهند مهندسين مجرّب و متخصص را به خدمت بگيرند تا اولاً زمان و هزينة زيادي صرف كسب تجربة اين افراد نشود؛ ثانياً تحويل دادن يك مسيرياب مثلاً پنجاه هزار دلاري به يك فرد زبده و مجرّب مخاطرة كمتري دارد.

تمايل شركتها و سازمانها در به خدمت گرفتن مهندسين متخصص و زبده، افرادي را كه علاقه‌مند هستند آيندة شغلي خود را در اين زمينه دنبال كنند، با يك سؤال پارادوكسيكال مواجه كرده‌است:

بدون داشتن يك شغل تخصصي در زمينة مسيريابي چگونه مي‌توان تجربة عملي و حرفه‌اي كسب كرد وقتي هيچكس به افراد بي‌تجربه كار نمي‌دهد؟ چگونه مي‌توان بدون تجربه‌اي كه فقط در عمل بدست مي‌آيد شغل پيداكرد؟

در گذشته تنها پاسخ اين سؤال آن بود كه افراد علاقمند به اين زمينة تخصصي بايد در كلاسهاي بسيار پرهزينة آن شركت كرده و گواهينامة تخصصي بگيرند. بعنوان مثال كسي كه علاقمند است با مباني و مفاهيم مسيريابي آشنا شود بايد دورة تخصصي  CCNA   (Cisco Certified Network Associate) را بگذراند.

علاقة افراد در زمينة مسيريابي و شرايط مناسب بازار كار، باعث شده كه بسياري از آنها به مفاد درسي خودآموز روبياورند. كمبود منافع غني و پرمحتوي (مثل كتاب و ديسكهاي فشردة آموزشي) به خوبي احساس مي‌شود و كتابهاي موجود نيز يك مبتدي را براي كسب تخصص و دريافت گواهينامة تخصصي آماده نمي‌كند. (در ضمن سري اين كتابها نسبتاً گران هستند و نمي‌توان بصورت خودآموز آنها را مطالعه كرد.)

كتابهائي كه شركت سيسكو و ديگر ناشران براي مطالعه و شركت در آزمون‌هاي تخصصي عرضه‌كرده‌است در دو مورد اشكال دارند:

 

اولّ آنكه در اين كتابها فرض برآن گذاشته شده است كه خواننده سطح معيني از تجربة قبلي است و برخي مفاهيم را مي‌داند. بنابراين يك مبتدي نخواهد توانست براحتي از آنها استفاده‌كند و نياز به شركت دردوره‌هاي آموزشي آن خواهد داشت. (بار ديگر اشاره مي‌كنيم كه شرط اخذ گواهينامة حرفه‌اي ـ CCC ـ از شركت سيسكو دو سال تجربه و تخصص است.) لذا اين كتب به درد افرادي مي‌خورند كه تصميم دارند معلومات و تخصص خود را گسترش بدهند و به يك حرفه‌اي تبديل شوند. مباحثي چون مؤلفه‌هاي سخت‌افزاري مسيرياب و محيط كاربري سيستم عامل، در اين كتب بخوبي پوشش داده‌نشده‌است.

 

دومين اشكال اين كتب درآنست كه مفاهيم نظري و اصول عملي موردنياز پوشش داده‌نمي‌شود و بيشتر جنبه‌هاي كاربردي مسيريابها و روش بكارگيري اين تكنولوژي تكيه‌شده است.

وب گستر

تجارت الكترونيكی

آموزش الکترونیکی

نرم  افزار

قیمت قطعات

خدمات وب

 مقالات برتر ...

    نکته های یاهو مسنجر

    پارتیشن بندی و FDISK

 آموزش ...

    مسیریاب های سیسکو

    وب و اینترنت

    گوگل

    شبکه

    زبان انگلیسی

راهنمای خرید قطعات

    راهنمای خرید Laptop

    اتنخاب دوربین دیجیتال

    انتخاب چاپگر مناسب

درباره وب گستر خاورمیانه

 

بهترین کیفیت تصویر 768*1024 و IE6.0

Copyright © 2003-2008 Webgostar! Inc. All rights reserved.

Email : WebMaster@Webgostarco.com

Designed By: Amir

وب گستر خاورمیانه