وب گستر میانه
       
       

|  تجارت الکترونیکی  |  آموزش الکترونیکی  |  ثبت دامین  |  میزبانی وب  |  درباره ما  |  تماس با ما  |

 +98 423 2223164

 

مسیریابهای سیسکو

 سیستم عامل مسیر یاب های سیسکو :

امیر صادقی 11 اردیبهشت 85  
Amir@webgostarco.com  

در اين قسمت به تشريح Cisco IOS مي‌پردازيم؛ سيستم‌عاملي كه اغلب مسيريابهاي سيسكو (به غير از سري700 ) را راه‌اندازي و فعال مي‌كند. قبل از آنكه به ويژگيهاي ديگر مسيريابهاي سيسكو بپردازيم (مثل پيكربندي و نوع عمليات) بايد مؤلفه‌هاي اصلي سيستم‌عامل IOS را بياموزيم، لذا در اين قسمت به نكات كليدي IOS كه در مابقي قسمت ها بدانها نيازداريم خواهيم پرداخت.

سيستم عامل IOS مجموعة كاملي از ابزارها و فرامين است كه به مسئول شبكه كمك‌مي‌كند تا مسيرياب سيسكو را پيكربندي و مديريت نمايد. يكي از اين ابزارها برنامة مفسر فرمان يا Exec است. در حقيقت برنامة Exec موتوري است كه سيستم‌عامل Cisco IOS را هدايت و راهبري مي‌كند.

بطور معمول فراميني كه در محيط سيستم‌عامل صادر مي‌شود توسط يك پروسة اصلي اجراشده و پاسخهاي مناسب توليد مي‌شود. اين پروسه به نامهاي پوستة فرمان يا مفسّر فرمان مشهورند. وظيفة برنامة Execآن است كه فرامين سطح بالا را اجرانموده و پاسخهاي مناسب را براي كاربر برگرداند. در حقيقت برنامة Exec واسط بين كاربر و سيستم‌عامل Cisco IOS محسوب مي‌شود.

برنامة مفسّر فرمان سيسكو (Exec) دردو مود (سطح) متفاوت عمل مي‌كند: در سطح پايين كه ” مودكاربر” ناميده‌مي‌شود، فرامين معمولي و پايه قابل اجرا هستند. در سطح بالا كه ” مود ويژه” نام دارد برنامة مفسر فرمان قادر است هرگونه فرماني را اجرا نمايد.

در اين قسمت ابتدا مفاهيم و مفاد پايه از IOS معرفي شده. محورهاي اصلي بحث امروز دو عنوان زير هستند:

·- سيستم عامل Cisco IOS چيست و چگونه مي‌توان آنرا ارتقاءداد؟

·- برنامة مفسّر فرمان در سيستم عامل IOS Cisco چه وظيفه‌اي دارد؟

همانند هر كامپيوتر (يا هر دستگاه الكترونيكي) ديگر، مسيريابهاي سيسكو نيز به يك سيستم عامل نيازمندند تا بتوانند عمليات اصلي خود را انجام بدهند. در حقيقت قلب هر مسيرياب سيسكو، سيستم‌عامل IOS Cisco است.

مسيريابها نيز همانند كامپيوترهاي شخصي، ابزارهاي پيچيده‌اي هستند كه مي‌توانند محاسبات عظيم انجام دهند. مسيريابهاي سيسكو براي يافتن بهترين مسير براي يك بستة اطلاعاتي، روابط و الگوريتمهاي بسيار پيچيده‌اي را برروي مجموعه‌اي از ” معيارها” انجام مي‌دهند كه نتيجة اين پردازشها پيداشدن بهترين مسير براي هدايت اطلاعات است. انجام چنين محاسباتي نياز به يك سيستم عامل با ” قابليت تحمل بالا- Robustness” ، مطمئن ودر عين حال با محيطي ساده و ”دوستانه” دارد. چنين سيستم‌عاملي بايد بسيار كوچك، كارآمد و اصطلاحاً ” سبك وزن” باشد تا بتواند ترافيك معمول و روزمرة يك شبكه را پردازش كند.

Cisco IOS سيستم عاملي قدرتمند با تمام ويژگيها و توانائيهاي لازم است كه در عين قدرتمندي بسيار ساده و كارآمد طراحي‌شده است. به خاطر داشته‌باشيد سيستم عاملي كه قادر است تمام مسيريابهاي سيسكو را راه‌اندازي و اجرا نمايد بايد از تمام ويژگيهاي آنها حمايت كند تا بتوان با استفاده از آن، هر مسيريابي را در هر محيطي تنظيم و پيكربندي كرد. اين سيستم عامل فرامين و توابع زائد و بي‌مصرفي كه به ندرت مورد استفاده‌قراربگيرد ندارد. سيستم عامل Cisco IOS مجموعة كامل، كارآمد ودر عين حال كوچكي از توابع و فرامين است كه مديريت مسيرياب را ممكن مي‌سازد.

قطعاً متوجه هستيد كه سيستم عامل Cisco IOS چيزي فراتر از يك مجموعة فرامين براي اجراء و مديريت مسيرياب است. سيستم‌عامل IOS مديريت ذخيره و بازيابي فايل، مديريت حافظه و مديريت سرويسهاي متنوعي (همانند TFTP ) را برعهده دارد كه مسئول شبكه بر اساس آنها قادر است مسيرياب را با محيط موردنظر خود سازگار، پيكربندي و تنظيم نمايد.

شايد بينديشيد كه با چنين مجموعة غني از فرامين و سرويسها (و همچنين نوع عمليات پيچيده‌اي كه مسيرياب مؤظف به انجام آنهاست)، سيستم عامل Cisco IOS بسيار پيچيده و فراگيري آن مشكل است در حالي كه برعكس‌داراي محيطي بسيار ساده و دوستانه بوده و يادگيري آن نيز آسان است. هر كسي كه با فرامين و عمليات سيستم‌عامل PC (مثلاً DOS ) آشنا است و ادبيات حاكم بر دنياي كامپيوترهاي شخصي را مي‌داند بسادگي قادرخواهدبود با Cisco IOS آشنا شود.

قبل از آنكه ساختار Cisco IOS را تشريح كنيم بايد ببينيم كه چگونه مي‌توان آنرا تهيه و نصب‌كرد.

 

وب گستر

تجارت الكترونيكی

آموزش الکترونیکی

نرم  افزار

قیمت قطعات

خدمات وب

 مقالات برتر ...

    نکته های یاهو مسنجر

    پارتیشن بندی و FDISK

 آموزش ...

    مسیریاب های سیسکو

    وب و اینترنت

    گوگل

    شبکه

    زبان انگلیسی

راهنمای خرید قطعات

    راهنمای خرید Laptop

    اتنخاب دوربین دیجیتال

    انتخاب چاپگر مناسب

درباره وب گستر خاورمیانه

 

بهترین کیفیت تصویر 768*1024 و IE6.0

Copyright © 2003-2008 Webgostar! Inc. All rights reserved.

Email : WebMaster@Webgostarco.com

Designed By: Amir

وب گستر خاورمیانه