وب گستر میانه
       
       

|  تجارت الکترونیکی  |  آموزش الکترونیکی  |  ثبت دامین  |  میزبانی وب  |  درباره ما  |  تماس با ما  |

 +98 423 2223164

 

... مقالات »»

ISP چیست؟

امیر صادقی 8 تیر 86  
Amir@webgostarco.com  

ISP چيست؟

با توجه به رشد چشمگير اينترنت در جامعه امروز ، ISP ها خود را مسئول مي دانند كه در مقابل تقاضاي بي شمار كاربران ، بتوانند بهترين خدمات را داشته باشند.

مسلم است كه يك ISP اگر بخواهد بهترين باشد بايد اين ارتباط قوي بين دنياي اينترنت و يك كاربر را با ارائه بهترين خدمات ، قويتر سازد.

ما در اين مقاله شما را با اصطلاح ISP و ديگر نكات درباره آن آشنا مي كنيم.

ISPبرگرفته از كلمه Internet Servise Provider يعني شركت خدمات سرويس هاي اينترنت است.

يك ISP توسط يك خط تلفن از شركت مخابرات و يا امكانات ماهواره اي مي تواند اينترنت را به User خود سرويس دهد.

 

چگونه يك ISP تشكيل مي شود ؟

شركت Data وابسته به شركت مخابرات ايران يكي از ICP هاي سطح كشور است.
اين شركت پهناي باند مصرفي اينترنت را از طريق تجهيزات ماهواره خود دريافت كرده و بوسيله شركت DSL مخابرات آنرا بين مشتركين خود تقسيم مي كند.
از ملزومات نوع خدمات با كيفيت خوب استفاده از خطوط ديجيتالي E1 شركت مخابرات مي باشد، كه در هر زوج خط E1 تعداد 30 كانال ارتباطي وجود دارد كه به مشتركين امكان اتصال با سرعت bps 56000 را با درصد قطع شدن خيلي پايين و كيفيت سرويس مطلوب تر فراهم مي نمايد.

اين خطوط از يك طرف به مركز مخابراتي و از طرف ديگر به تجهيزات شبكه شركت ارائه دهنده سرويس متصل مي شوند تا از طريق شماره تلفني كه شركت مخابرات براي دسترسي به خطوط E1 در اختيار ارائه كننده قرار مي دهد بتواند دستگاه كامپيوتر خود را به تجهيزات شبكه شما و نهايت به شبكه اينترنت متصل كند.

شركتهايي كه قصد استفاده از خطوط E1 را براي دسترسي به اينترنت از شركت Data مي باشند .

شركت مخابرات نيز متناسب با مورد استفاده و بر حسب مقدار پهناي باند اجاره شده ، خطوط E1 را تحويل مي دهد.

 

LEASE LINE يا خطوط اجاره اي چيست؟

اين نوع خطوط توسط شركت مخابرات به صورت 4 سيمه و 2 سيمه اجاره داده مي شود.

اين خطوط فاقد بوق آزاد و امكانات شماره گيري مي باشد و ارتباط را به صورت دائم برقرار مي كند به همين جهت بسته به پهناي باند مورد درخواست تنها مبلغ اجاره به عنوان آبونمان تعيين و ماهيانه دريافت مي شود.

چگونه User در شبكه اينترنت شناخته مي شود ؟

 مسيرياب (Rotine) كه از تجهيزات موجود در Rack سرور است به دنبال IP مي گردد در واقع به دنبال مسير براي وصل شدن به اينترنت است لذا بعد از جستجو نتيجه را اعلام مي كند (سخت افزاري) سرويس RRACE (Rotine & Remove Access) در ويندوز 2000 سرور User را بعد از صحت تأييد رمز ورود به شبكه اينترنت مي شناساند.

در اين دو حالت User جزئي از شبكه اينترنت مي شود.

 

خدمات يك ISP چيست ؟

سرعت بالاي دسترسي به اينترنت - تلفن هاي اينترنتي – سرويس دهنده Voice و سرويس دهنده ايميل و ...


چگونه Username و Password ايجاد مي شود و چگونه بين مشتريان متفاوت است ؟

در يك پايگاه داده فيلد User name و Password با يك مقداري تعيين مي شود.
اين مقدار را ISP به دلخواه مي تواند انتخاب كند .
براي چك كردن Username و Password بايد عمل Auttoentication انجام شود كه در واقع اين عمل مي تواند توسط سيستم عامل سرور انجام شود ولي مي توانيم آنرا در برنامه Accunting كه در پايگاه داده است تنظيم كرد تا انجام دهد.
زمان مصرف يك Accunt چگونه تعيين مي شود ؟
اين قسمت نيز در پايگاه داده سرور به عنوان يك فيلد و با يك بازه زماني ايجاد مي شود.

خصوصيات يك سرور ISP چيست ؟

مسلم است كه در اين صورت بايد سخت افزار سرور خوب باشد – از سرعت پردازنده بالا و سري كردن هارد براي فضاي زياد و ختي الامكان از هاردهاي اسكازي استفاده شود.

منظور از اصطلاحات « NO Proxy » و «Full Protocol» چيست ؟

Proxy يك ن.ع فيلتري در مقابل سايت هاي اينترنتي است حال واژه «No Proxy» يعني هيچ محدوديتي در مقابل ورود به سايت هاي اينترنتي نيست و ما مي توان به هر جاي اينترنت برويم .

واژه «Full Protocol» يعني همه پروتكل هاي موجود را ساپورت مي كند . اين پروتكل ها مي تواند TCP/IP و UDP باشد.

 

اینترنت چگونه کار می کند

اینترنت یک مجموعه غول پیکر از میلیونها کامپیوتر است که در یک شبکه کامپیوتری به هم متصل هستند. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن ( با مودم ) ، DSL یا مودم کابلی به فراهم کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوتر ها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T1 به یک فراهم کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISP ها به ISP های بزرگتر وصل می شوند و ISP های بزرگتر یک ستون فقرات (backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می کنند. ستونهای فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری ، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.

در اینترنت به طور کلی می توان همه کامپیوترها را به دو دسته تقسیم کرد.  سرویس گیرنده / سرویس دهنده (Client / server) سرویس دهندگان خدماتی را (مانند وب و FTP) برای سایر سیستمها فراهم می کنند و سرویس گیرندگان سیستمهای که برای دستیابی به این خدمات به سرویس دهندگان وصل می شوند. یک کامپیوتر سرویس دهنده می تواند چند سرویس را فراهم کند برای مثال روی یک سرویس دهنده یک نرم افزار وب سرور و میل سرور نصب کنیم.

 

آدرس IP
به هر کامپیوتر در اینترنت یک آدرس منحصر به فرد به نام IP (Internet protocol) اختصاص داده می شود. IP از چهار بخش تشکیل شده که با نقطه از هم جدا می شوند. (مانند 125.235.5.82) هر بخش می تواند از 0 تا 255 باشد پس 2 بتوان 8 آدرس مختلف داریم. هر کامپیوتر در اینترنت IP یگانه ای دارد. سرویس دهندگان IP ثابت دارند که معمولا تغییر نمی کند. کامپیوترهایی که از طریق خط تلفن به اینترنت وصل می شوند IP پویا دارند ، هر بار که به اینترنت وصل می شوند توسط ISP اختصاص داده می شود . احتمالا هر بار که به اینترنت وصل می شوند یک IP متفاوت می گیرند. برای نمایش IP خود از برنامه winipcfg.exe یا ipconfig.exe در xp/2000 استفاده کنید.

 

نام حوزه

معمولا به خاطر سپردن یک رشته از اعداد که آدرس IP را تشکیل می دهند مشکل است . همچنین آدرسهای IP ممکن است تغییر کنند. به همین خاطر سرویس دهندگان از اسمهای قابل درک توسط انسان که اسم حوزه (domain name) نامیده می شود استفاده می کنند. حوزه نام مجموعه ای از سرویس دهندگان است ، برای مثال در سایت www.company.com . بخش  company.com حوزه است که از دو بخش تشکیل شده com. حوزه رده بالا  و company  حوزه است. دو نوع حوزه رده بالا داریم حوزه های سازمانی که شامل .net .com .edu .org .mil .gov .info .biz  و حوزه های جغرافیایی که از اسم اینترنتی کشورها (مثل ir. برای ایران) استفاده می شود. www نام سرویس دهنده وب است به همین شکل ftp.comany.com آدرس کامپیوتر سرویس دهنده ftp و mail.company.com آدرس سرویس دهنده پست الکترونیکی در حوزه company.com است.

 

DNS
DNS (سیستم نام حوزه) وظیفه ترجمه نام سرویس دهندگان را به آدرس IP دارد. فرض کنید آدرس سایت
www.janane.com را در کاوشگر تایپ می کنید. کاوشگر این نام را به سرویس دهنده DNS در ISP شما می فرستد. سرویس دهنده DNS با برقراری تماس با سرویس دهنده نام ریشه (root name server)،  سرویس دهنده نام com را پیدا کرده و آدرس IP ی janane.com را از سرویس دهنده com بدست می آورد. در مرحله بعد با DNS در janane.com تماس می گیرد تا آدرس IP سرویس دهنده وب www.janane.com را بدست بیاورد.

 

پورت

هر کامپیوتر سرویس دهنده سرویس خود را از طریق یک پورت فراهم می کند. برای هر سرویس یک پورت. برای مثال اگر یک سرویس دهنده  سرویس وب و FTP را فراهم می کند سرویس دهنده وب روی پورت 80 قابل استفاده است و FTP روی پورت 21 قابل دسترسی است. بنابراین سرویس گیرنده از طریق آدرس IP و پورت به یک سرویس دهنده متصل می شود.

 

دسترسی به اینترنت

معمول‌ترین روش خانگی برای اتصال به اینترنت Dial-up و Broadbandو ADSL است. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T۱ یا E۱ به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.

 

وب گستر

تجارت الكترونيكی

آموزش الکترونیکی

نرم  افزار

قیمت قطعات

خدمات وب

 مقالات برتر ...

    نکته های یاهو مسنجر

    پارتیشن بندی و FDISK

 آموزش ...

    مسیریاب های سیسکو

    وب و اینترنت

    گوگل

    شبکه

    زبان انگلیسی

راهنمای خرید قطعات

    راهنمای خرید Laptop

    اتنخاب دوربین دیجیتال

    انتخاب چاپگر مناسب

درباره وب گستر خاورمیانه

 

بهترین کیفیت تصویر 768*1024 و IE6.0

Copyright © 2003-2008 Webgostar! Inc. All rights reserved.

Email : WebMaster@Webgostarco.com

Designed By: Amir

وب گستر خاورمیانه